Офіс великих платників податків
Державної фіскальної служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

За розрахунки в іноземній валюті без ліцензії компанія сплатить 17,4 млн грн

25.07.2019

Днями Окружний адміністративний суд міста Києва підтримав позицію Офісу щодо правомірності застосування до Державної компанії «Укрспецекспорт» 17,4 млн грн штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства.

Суть справи: ДК «Укрспецекспорт», яка є посередником між українськими підприємствами та нерезидентами для здійснення експорту українських товарів закордон, уклала з ними тристоронні угоди щодо поставок продукції. За умовами договорів комісії, валютні кошти, які ця компанія отримувала від закордонних покупців, вона перераховувала на валютні рахунки українських підприємств, за це отримувала комісійну плату, яка утримується із суми валютної виручки. Українським валютним законодавством передбачено, що єдиним законним засобом платежів на території України є розрахунок лише у державній валюті, для здійснення розрахунків в іноземній валюті підприємство повинно мати Індивідуальну ліцензію від Національного банку України. Оскільки, такої ліцензії компанія-посередник в певних періодах не мала, а розрахунки між нерезидентами та українськими кампанія у іноземними валюті здійснювала, фахівці Офісу застосували до неї відповідальність, визначену українським валютним законодавством.

Під час проведення перевірки та розгляду судової справи платник податків намагався переконати фахівців Офісу та суд у тому, що він не отримував комісійної плати в іноземній валюті, а така плата надходила на поточний рахунок підприємства в національній валюті після здійснення уповноваженим банком продажу валютних коштів, що не потребує ліцензії.

Проте, фахівці Офісу зазначили, що наявність факту конвертації валютної виручки не звільняє від ліцензування, так як комісіонер набуває права власності саме на іноземну валюту, отриману ним як платіж.  

Позиція Офісу підтримана Національним банком України, який висловився про необхідність отримувати індивідуальну ліцензію, у разі утримання резидентом - посередником комісійної винагороди за укладеним між двома резидентами договором комісії.

Таким чином, порушення правил валютного регулювання стало причиною накладання штрафу на підприємство в сумі, що еквівалентна сумі зазначених валютних операцій, перерахованої в валюту України за обмінним курсом НБУ на день здійснення операцій, а саме 17,4 млн грн. 

Офіс готовий до подальшого відстоювання своєї позиції у судових інстанціях.