Офіс великих платників податків
Державної фіскальної служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Ігри з пільгами та імітація закупок: за що бізнесу доведеться доплатити 3,1 млрд грн

04.04.2019

Документальні перевірки великого бізнесу тривають. За ті 163 перевірки, що вже проведені протягом січня-березня  поточного року додатково донараховано майже 3,1 млрд грн.

Несплата податку з доходу нерезидента та імітація операцій з придбання товарів та послуг – залишаються найпоширенішими «прийомами» наших платників.

Втім, маємо й цікаві приклади порушень, що притаманні лише великому бізнесу. Аби їх виявити та довести, фахівцям Офісу доводиться демонструвати «вищий пілотаж».

Скажімо, працювали над темою дисконтування довгострокових заборгованостей та своєчасний облік дисконту в доходах.

Довгострокові грошові зобов’язання (позики, кредити, розстрочки та відстрочки) – здатні приносити той чи інший дохід позичальникові в залежності від умов їх надання та часу, протягом якого підприємство користується грошима.

З точки зору бухгалтерського обліку отримувач позики (кредиту) на дату балансу повинен оцінити її вартість з урахуванням такої  відсоткової ставки, під яку можна було б взяти кредит у незалежної особи на таких же умовах, на яких отримано позику (кредит). Слід відмітити, що оцінці підлягають не лише позики та кредити, отримані платником на неринкових умовах, а й відстрочення платежів по розрахунках за товар, послуги на термін більше року.

Отже, при дослідженні правильності обліку довгострокових зобов’язань під час перевірок фахівці Офісу звертають увагу, чи приводили платники їх вартість до теперішньої (дисконтованої) вартості та чи своєчасно визнавали дохід від дисконтування.

Так, для прикладу ми дослідили отримання одним із підприємств  безвідсоткових довгострокових позик (на строк більше 3 років). Середня процентна ставка НБУ за новими кредитами без урахування овердрафту на дату отримання позик складала 17% відсотків. Зазначені відомості розміщені на офіційному сайті НБУ. Таким чином, підприємство отримало певний доход від відстрочення платежу, однак не відобразило його  у звітності. Результат: підприємству донараховано 52,3 млн грн податку на прибуток.

Ще один приклад: включення платниками податків до складу податкового кредиту сум ПДВ по придбаному вугіллю у контрагентів, які маніпулюють пільгами з ПДВ (не надають заяви про відмову від пільги).

Податковим кодексом України передбачено застосування пільги з ПДВ по операціях з постачання вугілля та/або продуктів його збагачення.

При цьому, платник податків зобов’язаний подати відповідну заяву про відмову від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів.

В ході проведення перевірок встановлено випадки, коли контрагенти – постачальники реалізують вугілля з ПДВ без подання відповідних заяв до податкового органу про відмову від використання такої пільги. Виходячи з норм Податкового кодексу, покупці такого вугілля не мають права на включення ПДВ до складу податкового кредиту. За результатами проведених перевірок зменшено бюджетне відшкодування на суму понад 22 млн грн. Контрольно - перевірочні заходи у даному напрямку тривають.

Позиція Офісу із зазначених питань підтримана ДФС України в ході процедури апеляційних оскаржень. На сьогодні ми відстоюємо свою позицію в судовому порядку.

Нагадаємо: фіскальна служба здійснює перевірочні заходи, керуючись  виключно принципом ризикоорієнтованості. Тобто, під перевірки потрапляють лише ті підприємства, що демонструють певний набір ризиків. Цьогоріч Офісом заплановано проведення 106 планових перевірок суб’єктів господарювання.