Офіс великих платників податків
Державної фіскальної служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування

«Росава»: банкрутує, щоб не платити по боргах?

03.12.2018

Підприємство всіляко намагається уникнути справедливих зобов’язань перед бюджетом й не сплачувати 1,2 млрд грн пені

Завтра, 4 грудня, відбудеться судове засідання, на якому буде вирішуватись доля найбільшого в Україні виробника автомобільних шин – ПрАТ «Росава». Минулого тижня 27 листопада Господарським судом Київської області порушено справу про  його банкрутство.

Цьому передувала низка подій, ініційованих власниками підприємства з однією метою уникнути податкових та боргових зобов’язань, які виникли у ПрАТ «Росава». Нагадаємо, на сьогодні ПрАТ «Росава» має борг перед бюджетом – понад 1,2 млрд грн валютної пені, що була донарахована Офісом великих платників податків.

3 травня  цього року  власники підприємства приймають рішення про ліквідацію ПрАТ «Росава», а вже 23.10.2018 ліквідатор звернувся до Господарського суду Київської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за скороченою процедурою. Отже, справу порушено. На черзі – суд.

При цьому ліквідатор проігнорував та не виконав  вимоги ст.97 Податкового кодексу України та Наказу МФУ від 28.12.2010 № 1674 «Про затвердження Порядку проведення заліку надміру сплачених грошових зобов'язань або суми невідшкодованих податків платника податків у разі ліквідації, не пов’язаної з банкрутством». Нагадаємо, у відповідній статті Податкового кодексу визначаються умови та порядок стягнення податкової заборгованості з підприємства – платника податків, що ліквідується, та задоволення вимог кредиторів (у тому числі – за рахунок майна такого підприємства). Виконання цієї вимоги – обов’язкова умова при прийнятті Господарським судом заяви від ліквідатора та порушенні справи про банкрутство.

Офіс великих платників податків повідомив суд про цю важливу обставину й дуже сподівається, що зазначена інформація буде врахована судом при розгляді питання щодо визнання ПрАТ «Росава» банкрутом. В іншому разі «Росава» як  підприємство-банкрут (якщо воно буде таким визнане) уникне-таки своїх податкових та боргових зобов’язань (на таке підприємство не розповсюджуються норми Податкового кодексу та контролюючий орган не має можливості стягнути кошти з рахунків боржника та провести примусову реалізацію описаного в податкову заставу майна). Іншими словами, державний бюджет (а по факту – українське суспільство) ризикує недоотримати 1,2 млрд грн справедливих донарахувань підприємству. А такий результат справи не можна назвати справедливим за жодних умов.

Слід зазначити, що Офіс, зі свого боку, вжив цілий комплекс заходів з примусового стягнення боргу. Зокрема—  направив податкову вимогу та прийняв рішення про опис майна у податкову заставу. Однак, коли провели аналіз майнового стану «Росаві», виявилось: усі основні засоби, нерухомість, автомобілі, товари в обороті, майнові права на виручку тощо на загальну суму більше 400,0 млн дол перебувають у заставі у АТ «Банк Фінанси та кредит».

В той же час, підприємство, однак, продовжує працювати та реалізовувати товари за такою схемою: «Росава» нині виконує договори переробки давальницької сировини одного із своїх контрагентів - ТОВ «Преміорі». Саме на підставі цих договорів Офіс  і здійснив опис майнових прав вимоги отримання грошових коштів – на загальну суму 130,0 млн грн.

Довідково:

ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» та ПрАТ «Росава» належить до фінансово – промислової групи «Фінанси та кредит», бенефіціарним власником якого є Костянтин Жеваго.

Валютна пеня була донарахована «Росаві» Офісом після позапланової перевірки підприємства. Як ми вже неодноразово повідомляли, за її результатами  було встановлено порушення ПрАТ «Росава» вимог валютного законодавства.

Суди стали на захист позиції Офісу: 5 квітня цього року вона підтримана  Київським окружним адміністративним судом. Донарахування по валютній пені залишено в силі. Своєю чергою, зазначене рішення суду першої інстанції Київським апеляційним адміністративним судом. Як наслідок – за підприємством продовжує значитись податковий борг у сумі 1 278,7 млн грн.

Нагадаємо, Офіс встановив укладення зовнішньоекономічного контракту в 2011 році між ПрАТ «Росава» та резидентом Великобританії. За його умовами нерезидент мав поставити обладнання для виробництва автомобільних шин (обладнання повинно було надійти на адресу покупця безпосередньо з Німеччини). Однією з вимог контракту було перерахування ПрАТ «Росава» авансових платежів в розмірі 85% вартості контракту.  Протягом 2011-2012 років «Росава» перерахувала авансові кошти у сумі 52,66 млн дол. США на користь британської «прокладки» Bridgeholm Commercial LLP, однак обладнання так і не надійшло – незважаючи на те, що протягом наступних двох років  аж до 2014 року термін поставки відстрочувався. Не повернуті й авансові платежі.

Перерахування ПрАТ «Росава» валютних коштів здійснювалось через обслуговуючий банк ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит». Відповідно розділу 5 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої Постановою Правління НБУ від 24.03.1999 року N 136, обслуговуючий банк повинен надавати податковим органам інформацію про виявлені у звітному місяці факти порушень суб’єктами – в разі ненадходження в законодавчо встановлені строки (або строки, визначені в висновках) виручки чи товарів. Однак ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» не повідомив Офіс ВПП щодо порушення ПрАТ «Росава» граничних термінів розрахунків. Поряд з цим, при проведенні аудиту Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ «Банк «Фінанси та Кредит» встановлено, що валютну операцію ПрАТ «Росава» з контролю не знято.

Суди стали на захист позиції Офісу: 5 квітня цього року вона підтримана  Київським окружним адміністративним судом. Донарахування по валютній пені залишено в силі. Своєю чергою, зазначене рішення суду першої інстанції Київським апеляційним адміністративним судом. Як наслідок – за підприємством продовжує значитись податковий борг у сумі 1 278,7 млн грн.

Офіс великих платників вжив комплекс заходів з примусового стягнення. Зокрема—  направлено податкову вимогу та прийнято рішення про опис майна у податкову заставу. За результатами проведеного аналізу майнового стану підприємства встановлено, що усі основні засоби, нерухомість, автомобілі, товари в обороті, майнові права на виручку тощо перебувають у заставі у АТ «Банк Фінанси та кредит» на загальну суму більше 400,0 млн дол США. Незважаючи на це, Офісом здійснено опис майнових прав вимоги отримання грошових коштів –  на підставі договорів переробки давальницької сировини одного із контрагентів ПрАТ «Росава» - ТОВ «Преміорі» на суму 130,0 млн грн, адже саме за такою схемою підприємство продовжує реалізовувати товари.