Офіс великих платників податків
Державної фіскальної служби

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Всеукраїнський тиждень права

03.12.2018

Відповідно до Указу Президента України від 08.12.2008 №1149, щороку в Україні проводиться Всеукраїнський тиждень права, приурочений до Дня прав людини, який в свою чергу, відзначається в пам'ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.

Офіс великих платників податків ДФС та його відокремлені структурні підрозділи приєднались до проведення Всеукраїнського тижня права на загальновизначену тему: «Реалізація прав людини, у тому числі соціально незахищених верств населення, учасників антитерористичної операції, членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб та постраждалих внаслідок зазначеної операції».

Основним Законом України, зокрема, статтею 67 визначено обов’язок кожного громадянина України сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законами України.

Водночас, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 17 Податкового кодексу України передбачено право платника податків користуватися податковими пільгами за наявності підстав у порядку, встановленому цим Кодексом.

В рамках проведення Всеукраїнського тижня права хотілось би навести декілька важливих аспектів застосування податкової соціальної пільги (надалі – ПСП).

Розмір ПСП

Так, Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік» закладено соціальні показники, на основі яких розраховується, в тому числі, і податкова пільга.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року становить 1762,00 грн. Відповідно, розмір загальної податкової соціальної пільги становитиме на протязі 2018 року 881 грн.

 

Пільга

Формула для розрахунку

Сума податкової соціальної пільги (грн.)

Загальна ПСП

1762 грн. х  50%

881

Підвищена ПСП

(1762 грн. х  50%) х 150 %

1321,50

Максимальна ПСП

(1762 грн. х  50%) х 200 %

1762,00

 

Категорії осіб, які мають право на застосування ПСП

Кожна працююча людина має право на податкову соціальну пільгу. Така пільга дозволяє зменшити суму загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівняє 50% прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць).

Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років має право на ПСП у розмірі 100% суми пільги у розрахунку на кожну таку дитину.

Застосування пільги у розмірі 150% передбачено для платників, які:

 • є одинокою матір'ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником; утримує дитину-інваліда ‒ у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
 • є особою, віднесеною законом до І або ІІ категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв'язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
 • є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад'юнктом;
 • є інвалідом I або II групи, у тому числі з дитинства;
 • є особою, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;
 • є учасником бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Застосування ПСП, що дорівнює 200 % суми пільги для платників які є:

 • Героєм України, Героєм Радянського Союзу, Героєм Соціалістичної Праці або повним кавалером ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особою, нагородженою чотирма і більше медалями «За відвагу»;
 • учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, та інвалідом І і ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 • колишнім в'язнем концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особою, визнаною репресованою чи реабілітованою;
 • особою, яка була насильно вивезена з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками;
 • особою, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року.

ПСП надається при дотриманні наступних умов

1. Місячний дохід платника, який бажає скористатись пільгою, не повинен перевищувати розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня року, в якому така пільга застосовується.

2. ПСП надається за підсумками звітного місяця.

3.  Податкова соціальна пільга надається тільки за одним місцем роботи і тільки по одному виду доходів платника – його заробітній платі. Якщо людина працює на декількох підприємствах, вона сама може обрати, де їй вигідніше скористатись правом на податкову соціальну пільгу.

4.  ПСП починає застосовуватись з дня отримання роботодавцем заяви та документів, що підтверджують таке право. Постановою Кабінет Міністрів України від 29 грудня 2010 №1227 затверджено «Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги». При цьому, роботодавець відображає у формі №1ДФ всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги.

Перелік соціальних пільг та порядок їх надання визначені статтею 169 Податкового кодексу України.